ІНФОРМАЦІЯ ПРО РОБОТУ ШАЦЬКОГО РБК
В Шацькому будинку культури працює 13 клубних формувань. Серед них є гуртки, любительське об’єднання, клуби за інтересами .
Діяльність клубних формувань спрямована на задоволення духовних запитів населення різної вікової категорії та соціального положення, організація їхнього змістовного відпочинку; пробудження пізнавального інтересу до історії рідного краю, народу, відродження народних традицій, звичаїв та обрядів, формування національної свідомості, примноження духовних і матеріальних цінностей краю; виховання шанобливого ставлення до мови, культури, традицій своєї нації, збереження, відродження та розвиток української культури, а також культур інших народів; збереження і пропаганда українського народного та сучасного мистецтва, залучення широких верств населення, зокрема дітей і молоді, до участі в колективах аматорського мистецтва, популяризація кращих майстрів та виконавців, використання інноваційних методів роботи.
1. Народний аматорський ансамбль народних інструментів «Веретено» – керівник Олександр Матяшук
У 2005 році при Шацькому РБК був створений оркестр народних інструментів, яким керував викладач музичної школи Олександр Матяшук, який по сумісництву працював керівником колективу.
У 2009 році колектив отримав назву « Калинова сопілка» і став ансамблем. У цьому ж році приймав участь в обласному огляді-конкурсі інструментальної музики « Калинова сопілка» у м. Ковель.
У 2011 році колектив отримав нову назву «Веретено». В колектив запросили солістку Ольгу Гайову, завідуючу відділенням культури санаторію «Лісова пісня».
З перших днів свого існування колектив заявив про свою оригінальність і самобутність, став постійним учасником всіх концертів та мистецьких дійств у районі, приймає участь в обласних та регіональних заходах.
В репертуарі колективу українські народні пісні, твори сучасних українських та зарубіжних композиторів, попурі та парафраз на українські народні пісні, варіації на теми пісень та танців.
Колектив в даний час залучив у себе список талановитих людей, які працюють в районному будинку культури та в музичній школі і досконало володіють музичними інструментами. Кількість їх 7 чоловік.
«Веретено» виконує твори сучасних композиторів, супроводжує виступи аматорських колективів та окремих виконавців.
Важко перерахувати тематику творів “ Веретено “ , але впевнено можна сказати, що репертуар різножанровий і він постійно поповнюється як кількісно так і якісно. Колектив працює, розвивається та удосконалює виконавську майстерність з кожним виступом.
Приймав участь у регіональному огляді-конкурсі «Весна-красна» у м. Любомль (2005р.); виступали на осінній ярмарці в с. Пирогово в музеї народної архітектури та побуту (2006-2008р.) ; Міжнародному фестивалі українського фольклору «Берегиня»(2007, 2010, 2013р.); Різдвяно-новорічному концерті на запрошення генерального консульства України в Бресті (2008 р.); виставці-ярмарку «Волинь-агро-2009» в м. Луцьк; Програмі Європейських Днів Добросусідства «Кордон 835» у с. Адамчуки – с. Збереже (2010-2016 р.); культурно-мистецьких заходах, присвячених 600-річчю Шацька (2010р.); районному огляді-конкурсі колядок і щедрівок «Ой радуйся, земле!»(2008-2011р.); районному фестивалі колядок і щедрівок « Три празники в гості» (2012-2015р.); фестивалі « Барви Торчина»(2012 р.); обласному фестивалі «Українське коровай сузір'я» (2012 р.) ;обласному огляді конкурсі інструментальної музики « Калинова сопілка» - ІІ місце (2013р.), взяли участь у 2015р.; мистецькому заході спільного мікропроекту «Фольклор і народне мистецтво» в санаторії “Лісова пісня“ (2014р.), творчому звіті аматорських колективів та окремих виконавців району присвяченого 25-й річниці незалежності України (2016р.).
Колектив «Веретено» неодноразово брав участь благодійних концертах по збору коштів для постраждалих на сході України та воїнів АТО в смт. Шацьк та в містах Дрогобич, Борислав, Східниця, благодійному телемарафоні «Бог багатий милосердям» в драмтеатрі м. Луцьк (2015р.). взяли участь у «Тижні молитви за Україну» м. Любомль (2015р.)
Колектив завжди відгукується на всі запрошення організацій, установ і підприємств, надає культурно - мистецькі послуги. Він постійно розвивається, вдосконалює свою майстерність і творчо зростає.
2. Народний аматорський ансамбль народної пісні « Горлиця» - керівник Валентина Ханзерук.
Народний аматорський ансамбль народної пісні « Горлиця» заснований в 1993 році . З перших днів свого існування колектив заявив про свою оригінальність і самобутність.
У 2009 році колективу присвоєне почесне звання «народний».
Пісенні перлини Шацького краю, обряди, що побутували споконвіків на наших теренах, в цьому колективі знайшли своє автентичне забарвлення і неординарність.
Крім пісень в репертуарі колективу «Горлиця» є чималий арсенал народних забав, обрядів, веснянок, гаївок – колектив є їх своєрідною берегинею.
Всі костюми учасників колективу старовинні, які, дякуючи їх кропіткій праці, їм подарували старожили навколишніх сіл. Традиційний народний одяг, що раніше зберігався як родинна реліквія, отримав друге життя, і разом з піснею та обрядами збагачує культуру Волині.
За невеликий час свого існування «Горлиця» стала постійним учасником всіх концертів та мистецьких дійств у районі, приймає участь в обласних та регіональних заходах.
Учасники колективу «Горлиця» збирають, вивчають, відтворюють та пропагують фольклор свого рідного краю. Зберігають не лише традиційний пісенний репертуар, мелодику, костюми, а й місцевий діалект, характерну для нашого краю манеру співу, притаманний йому колорит.
Великою школою для колективу стала участь у Міжнародних фестивалях українського фольклору «Берегиня». Адже там збирається цвіт всеукраїнського етносу зі всього світу.
Навчились належно триматись перед глядачем, правдиво і водночас по-митецьки передавати давні обрядодійства, вміло користуватись місцевою говіркою, вжитковою атрибутикою.
В репертуарі колективу понад сто пісень : українські народні, стрілецькі та повстанські, жартівливі, купальські, колядки та щедрівки, авторські, фрагменти обрядів.
Важко перерахувати тематику пісенних творів «Горлиці» , але впевнено можна сказати, що репертуар різножанровий і він постійно поповнюється як кількісно так і якісно. Колектив завжди відгукується на всі запрошення організацій, установ і підприємств.
Колектив є лауреатом фестивалю «На хвилях Світязя» (2005р. –І місце, 2006р. –ІІІ місце), неодноразовим переможцем районного огляду конкурсу колядок і щедрівок «Ой, радуйся земле» (2006-2007рр.- І місце; 2008р.- ІІ місце); учасником фестивалю «Осінні барви Торчина» (2011-2012рр.), незмінний учасник Європейських Днів Добросусідства «Кордон 835» у с. Адамчуки – с. Збереже (2010-2016рр.), приймали участь у мистецькому заході спільного мікропроекту «Фольклор і народне мистецтво» в санаторії «Лісова пісня» (2014 р.).
«Горлиця» неодноразово була нагороджена грамотами та дипломами.
В контексті останніх подій в Україні колектив «Горлиця» не залишався осторонь і неодноразово брав участь та сам був ініціатором благодійних концертів по збору коштів для постраждалих на сході України та воїнів АТО.
3. Хор культпрацівників району– керівник Максим Веремчук.
Хор культпрацівників Шацького району був створена в 1993 році при Шацькому РБК з числа клубних та бібліотечних працівників району та викладачів музичної школи.
Керівником з самого початку був тодішній начальник відділу культури Микола Регещук. Пізніше керувати хором стала досвідчений хоровик Оксана Демедюк. Перейняла цю творчу естафету керівника - Галина Хомицька. На даний момент керує колективом Максим Веремчук.
Хоровий колектив зберігає традиції, підбирає цікавий репертуар, до якого увійшли українські народні пісні, твори українських та зарубіжних класиків та сучасних композиторів.
Колектив приймає активну участь в мистецьких заходах, які проходять в районі та інших селах району, в районних святах та заходах. Високу оцінку виконання хор отримує, звітуючи на районній сцені, також він є постійним учасником усіх творчих звітів району.
Зараз хор нараховує 33 учасники. Це працівники культури району різного віку які закохані в пісню
Хор веде активну концертну діяльність, постійно працює над оновленням репертуару, вдосконаленням виконавської майстерності.
4. Народне аматорське тріо " Мальви" – керівник Світлана Постернак.
Тріо складається з методистівв районного будинку культури .
Об’єднує всіх учасників любов до української естрадної та сучасної пісні.
Репертуар складається як з українських народних пісень, так і з сучасних естрадних творів. Завданням учасників тріо є розвиток концертної діяльності, виховання в глядачів любові до народної та сучасної української пісні.
Народне аматорське тріо багато уваги приділяє цілеспрямованій роботі над удосконаленням своєї виконавської майстерності.
5. Жіночий вокальний квартет « Ред Роуз» – керівник Вікторія Ягодинець.
Жіноче вокальне тріо створене у 2016 році і складається з працівників районного будинку культури.
Репертуар тріо різноманітний за тематикою, образно-емоційною сферою, стилем, засобами художньої виразності. Він постійно поповнюється новими творами зарубіжних і українських, сучасних композиторів та обробками народних пісень,
Ансамблю притаманна висока культура виконання, темброве забарвлення, висока виконавська майстерність.
6. Гурток художнього читання – керівник Марія Шпак.
Основною метою та завданням гуртка художнього читання є розуміти і переживати зміст літературного твору, образного значення слова, вміння його творчо використовувати не лише на сцені, а й у побуті. Виробляти навички акторського виконання певної ролі у сценаріях.
Особлива увага в роботі з учасниками гуртка приділяється засобам виразного читання: техніці читання мовлення, диханню, голосу, дикції, будові мовленнєвого апарату.
Не менш важливим є звернення уваги на засоби емоційно-образної виразності творів, які є в репертуарі.
Керівник навчає учасників мистецтву образного бачення, виробленню навичок фантазування, володінню темпоритмом та інтонаційним забарвленням голосу, творчого ставлення читця до твору, використовуючи міміку, жести, зв’язок з аудиторією.
7. Дитячий ансамбль народної музики «Кришталеві смички» - керівник Олена Мосійчук.
Колектив був створений у 2014 році Оленою Мосійчук, яка прийшла працювати в РБК після закінчення Волинського училища культури і мистецтв, але вже завоював своїх глядачів.
Учасники колективу - діти які опановують мистецтво гри на скрипці.
Колектив співпрацює з народним ансамблем « Веретено», приймає активну участь у культурно-мистецьких заходах які проводяться в районі. Досить вдало виступив на творчому звіті аматорських колективів району (2016р.).
В репертуарі колективу «Мазурка» Н. Бакланова, «Мерехтіння маленьких зірочок» Шиничі Сузукі, «Аве Марія» Джуліо Каччіні, «Кольоровий дятлик» В. Кухарчука, «Черемшина» В. Михайлюка в обробці О. Матяшука, попурі українських народних пісень та інше.
8.Дитячий вокальнеий ансамбль «Круть-верть» - керівник Вікторія Ягодинець
Вокальний ансамбль був створений у 2015 році.
Головним завданням учасників ансамблю є залучення до участі в колективі обдарованих дітей, виховання в них любові до сучасної української пісні.
Репертуар вокального ансамблю різноманітний, але переважають пісні українських авторів: Гайтани,Ольги Юнакової, Софії Тарасової, Олександра Злотника.
Глядачі щиро аплодують, коли зі сцени виступає цей колектив. Незмінними солістами ансамблю є Світлана Чернякова, Павло Галазюк. Матвій Корнелюк.
За час свого існування вокальний ансамбль «Круть-верть» виступав не тільки в Шацькому районі, а й брав участь в обласному конкурсі-фестивалі .
Колектив ансамблю постійно працює над збагаченням свого репертуару, над професійним виконанням, сценічною культурою, щоб донести до аудиторії красу сучасної української пісні.
9. Дитячий фольклорний колектив «Полісяночка» – керівник Світлана Постернак.
Ансамбль нараховує 6 учасників з числа дітей Шацької ЗОШ. В репертуарі ансамблю українські народні мелодії різних авторів, фольклор та обряди.
Колектив незмінний учасник районного фестивалю колядок і щедрівок. Приймав участь в фольклорній композиції «Зелен лепах, зелен клен» на творчому звіті аматорських колективів та окремих виконавців ( 2016 р).
9. Вокальні ансамблі малих форм – керівник Яна Шумчук.
Гурток створений у 2018 р. з виконавців, яких об’єднала любов до пісні.
В репертуарі виконавців твори класичної та популярної музики.
10. Вокальний ансамбль «Мелодія» - керівник Ірина Мокрушенко.
Вокальний ансамбль створений у вересні 2016 року.
В колектив об’єдналися молоді юнаки і дівчата які шанують мистецтво та люблять пісню.
Репертуар колективу різноманітний за тематикою, стилем, засобами художньої виразності. Колектив постійно поповнюється новими творами зарубіжних і українських, сучасних композиторів та обробками народних пісень,
Ансамблю притаманна висока культура виконання, темброве забарвлення, висока виконавська майстерність.
11. Клуб за інтересами «Єва» - керівник Валентина Ханзерук
Клуб створений на базі районної Жіночої ради у 2014 році.
Створений він на основі загального інтересу його учасників, які люблять і шанують національні традиції. Це об’єднання талановитих жінок що ведуть активний спосіб життя і використовують свій вільний час з метою цікавого та змістовного дозвілля використовуючи різні форми культосвітньої роботи.
По змісту роботи клуб за інтересом спрямований на задоволення духовних запитів жінок у вільний час, організацію їх змістовного та активного відпочинку, розвиток соціальної та громадської активності, збереження і розвиток української культури, організації відпочинку та дозвілля шляхом проведення виставок, диспутів, вечорів-зустрічі з народними умільцями.
12. Дитячий клуб за інтересами «Чарівна скриня» - керівник Яна Шумчук.
Клуб за інтересами «Чарівна скриня» створено у 2012 році на базі районного будинку культури. Учасниками об’єднання є діти, яких об’єднують спільні інтереси .
Клуб за інтересами «Чарівна скриня» сприяє задоволенню духовних запитів дітей, організацію їх змістовного активного відпочинку, збереженню і примноженню набутків усної народної творчості, обрядових пісень та давніх ремесел, відновленню та популяризації народних звичаїв, традицій та обрядів рідного краю, збору стародавніх пісень, вивченню історії Шацького краю.
Основними формами роботи є народознавчі виховні години,вечори-зустрічі, лекції-консультації, бесіди, екскурсії, походи, виставки декоративно-прикладного мистецтва, свята, обряди, вечорниці, посиденьки, маївки, конкурсно-розважальні та ігрові програми та інші заходи, які покликані задовольнити інтереси членів клубу.
Завдання клубу за інтересами «Чарівна скриня» полягає в сприянні відродженню кращих зразків народного мистецтва, передачі безцінного досвіду і розкриттю секретів народних умільців, популяризацію декоративно-прикладного мистецтва краю.
13.Дитяче любительське об’єднання «Любава» - керівник Марія Шпак.
Любительське «Любава» створене на основі спільної зацікавленості його учасників і функціонує на базі Шацького РБК з 2005 року.
Метою любительське об’єднання «Любава» є збереження природи, глибше пізнання її чарівності, активна участь у збереженні і охороні навколишнього середовища, пам’яток історії та культури, сприяння вивченню та поглибленню знань про природу, формування та розвиток творчих здібностей, шанування традиції рідного краю, залучення членів об’єднання до самоосвіти.
Основними формами роботи є бесіди, тематичні вечори, екскурсії, походи, вечори дозвілля, диспути, конкурсно-розважальні та ігрові програми та інші заходи, які покликані задовольнити інтереси членів клубу.
Завдання любительського об’єднання «Любава» полягає у вивченні та збереженні природних ресурсів рідного краю, організації змістовного відпочинку. відродженні, збереженні і розвитку природи і навколишнього середовища. Організації і проведенні виставок і конкурсів.
МЕРЕЖА КЛУБНИХ ЗАКЛАДІВ РАЙОНУ
Шацький районний будинок культури
смт. Шацьк, вул. С. Шковороди, 26. тел.(03355) 2-01-82. Email: rbk.shatsk@gmail.com
Директор РБК – Валентина Віталіївна Ханзерук
Шацький міський будинок культури
смт.Шацьк, вул, Незалежності,190
Директор - Вирович Ніна Федорівна
Худ. керівник - Гаврось Тетяна Володимирівна
СІЛЬСЬКІ БУДИНКИ КУЛЬТУРИ
БК с. Прип»ять
с. Прип’ять,вул. Центральна, 18
Email: olex.petro@yandex.ua
Директор – Демчук Зоя Силівна
Худ. керівник - Олех Петро Петрович
БК с. Пульмо
с. Пульмо, вул. Калініна, 175 а
Директор – Бондарук Віталій Васильович
Худ. керівник – Кінах Віталій Леонтійович
БК с. Піща
с. Піща, вул. Центральна, 81
Директор – Будько Валентина Михайлівна
БК с. Самійличі
с. Самійличі, вул. Молодіжна,14
Директор СБК – Чак Тетяна Василівна
БК с. Світязь
с. Світязь, вул. Жовтнева, 85
Директор – Слюсарук Марія Павлівна
К Л У Б И
с. Затишшя
вул. Вишнева,1б
Зав. клубом – Шульга Тетяна Миронівна
с. Кропивники
вул. Федорова, 34
Зав. клубом – Дикса Людмила Юхимівна
с. Мельники
вул. Шевченка, 63
Зав. клубом – Гірич Федір Федорович
с.Острів"я
вул.Незалежності, 95, б
Зав.клубом - Карамач Валентина Олексіївна
var container = document.getElementById('nativeroll_video_cont'); if (container) { var parent = container.parentElement; if (parent) { const wrapper = document.createElement('div'); wrapper.classList.add('js-teasers-wrapper'); parent.insertBefore(wrapper, container.nextSibling); } }